1399/02/10
در بخشی از سخنان شهید حسن شفیع‌زاده آمده است

حفظ انقلاب وظیفه بزرگی است

شهید حسن شفیع‌زاده در یکی از آخرین سخنانش در میان رزمندگان جبهه دفاع مقدس می‌گوید: «هر روز که به جلو می‌رویم، در کنار این شهدا وظیفه بزرگ دیگری داریم که حفظ این انقلاب است».

حفظ انقلاب وظیفه بزرگی است

شهید حسن شفیع زاده در سال 1336 در تبریز چشم به جهان گشود و کمتر از 22 سال داشت که با شروع حمله عراق به ایران راهی جبهه‌های دفاع از کشور شد. شهید شفیع زاده بعد از عملیات فتح المبین که غنائم زیادی به دست سپاه و ارتش افتاد با هماهنگی سپاه و فرماندهی نیروی زمینی ارتش آموزش تعدادی از پاسداران را به عهده گرفت. این رزمنده آذربایجانی همزمان با مسئولیت سازماندهی و ادغام نیروهای جنگهای نامنظم، سازماندهی توپخانه سپاه را پیشنهاد کرد.

مبتکرِ توپخانه نیروی زمینی سپاه

در سال 1362 در عملیات خیبر در جزیره مجنون با تدبیر حسن شفیع زاده چند قبضه توپ با هاورکرافت به جزیره انتقال داده شد. وی با همفکری تنی چند از فرماندهان، ضمن پی ریزی و سازماندهی اولین آتشبارهای توپخانه، مسئولیت هماهنگی پشتیبانی آتش در قرارگاه فتح در عملیات بیت المقدس را به عهده گرفت و به خوبی از عهده این وظیفه بزرگ برآمد.

حسنِ شما، حسنِ همه عالم

سپهبد شهید سردار قاسم سلیمانی در مراسمی در خصوص ویژگی‌های شهید شفیع زاده عنوان می‌کند: «این حسن شما، حسنِ همه عالم، حسن شفیع زاده بنیانگذار توپخانه در نیروهای مردمی بسیج و سپاه بود. اینها شهدای ایرانند، تنها شهدای تبریز نیستند؛ شهدای تشیع هستند».

سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح هم درباره شهید حسن شفیع زاده می‌گوید: «این شهید جز شهدایی بود که خودش را وقف جنگ کرد، با هوش و ذکاوتش توپخانه سپاه به سرعت رشد کرد».

سرلشکر شهید طهرانی مقدم درباره همرزم و دوست دوران دفاع مقدس عنوان می‌کند: «شهید شفیع زاده مملو از احساس، انرژی و اخلاص و حرکت به جلو بود. متخصص و عالی در توپخانه بود».

حفظ انقلاب، توصیه شهید شفیع زاده

شهید حسن شفیع‌زاده در یکی از آخرین سخنانش در میان رزمندگان جبهه دفاع مقدس می‌گوید: «هر روز که به جلو می‌رویم، در کنار این شهدا وظیفه بزرگ دیگری داریم که حفظ این انقلاب است».

شهید حسن شفیع‌زاده در نهایت در سال 66 به آرزوی دیرینه خود رسید و به فیض شهادت نایل شد اگرچه هنوز در زادگاهش آنگونه که باید شناخته نشده و گرد گمنامی از نام و یادش پاک نشده است.


خروج